<<  Akupunktur  Nedir  >>

Akupunktur: iki kelimenin birleşiminden meydana gelmiş bir kelime. Acus iğne, puncture batırmak; akupunktur (acupuncture) iğne batırmak demek. Yeri ve özelliği olan belirli noktalara, akupunktur eğitimi almış bir akupunktur uzmanı tarafından, belirli bir süre akupunktur iğnesi batırılarak yapılan tedavi demek.

Bu tedavinin beşbin yıllık bir tarihi vardır. Akupunktur felsefesine göre, insan vücudunda 12 çift 2 de tek olmak üzere 14 meridyen vardır. (Ayrıca esktra meridyenler de var.) Bu meridyenlerin üzerinde de 360 tane akupunktur noktası bulunuyor. Son yıllarda yapılan araştırmalarda bu noktalara bin tane yeni nokta daha ilave edilmiştir. İnsanın doğuşundan itibaren vücudunda var olan ve Çi (Qi) adı verilen hayat enerjisi, bu meridyenlerden bir ömür boyu akacaktır.

Basında gazetede bu tür haberler sık sık yer almaya, gelenekçiler kabul etmeseler de akupunktur evlerimize kadar girmeye başlamıştı. Televizyonlarda akupunktur hakkında yapılan açıklamalar izleyicileri umuda ve meraka sevk ederken, geleneksel tıbbın kimi mensuplarını da şaşırtıyordu.

Nasıl şaşırtmasın ki?
İncecik incecik iğneler, kişinin kulağına, boynuna boğazına, koluna bacağına tık tık batırılıyor. Bu batan yerden kan çıkmıyor. Hasta da iğnelerden rahatsız olmuyordu.
Sonra soruyordu akupunktur uzmanı:
-Kendinizi nasıl hissediyorsunuz?
Cevap enteresandı:
-Boynumda hiç ağrım kalmadı. Kollarımdaki uyuşma da geçti. Sabahları dinç kalkıyorum. Baş ağrılarım yok.
-Size ameliyat mı önermişlerdi?
-Evet. Ama artık hiçbir şikayetim yok.
Bu konuşmalar, boyun fıtığı teşhisi konulan bir hastaya aitti.
Aklın yolu bir derler. Dolayısıyla kendi hastalarına uyguladığı tedavi yöntemlerinden şimdiye dek ciddi bir sonuç alamayan insaflı bir doktor, hastanın bu tür konuşmalarına elbette şaşıracaktı...
Bu şaşırmalar çok sürmedi...
Nihayet, akıl ve vicdan sahibi değerli hekimler, akupunkturu araştırmaya başladılar.
Gördüler ki, akupunktur da, temelde insan sağlığı için uygulanan bir yöntem.
Uygulamalara kendileri de katılarak bizzat gördüler ki, akupunktur tedavisi gerçekten geleneksel tıbbın henüz çare bulamadığı birçok rahatsızlığa iyi geliyor.
Sonunda geleneksel tıp akupunkturun bilimsel bir tedavi yöntemi olduğunu kabul etti.
Kısa adı WHO olan, Dünya Sağlık Teşkilatı, uluslararası akupunktur kongresinde akupunktur ile tedavisi yapılabilen hastalıkların listesini onayladı..